2010. február 28., vasárnap

Így győzhetjük le a tavaszi fáradtságot!



Bágyadt pillanatok. Ha kisüt a nap
Forrás: sxc.hu






A sportorvos dr.Boros Szilvia tanácsai

Mi az oka a tavaszi fáradtságnak, mi ekkor a teendő? Hogyan szüntethetők meg a kellemetlen panaszok? Tippek, tanácsok, edzéstervek.

Tavasz közeledtekor, amikor megjelennek az első melegen simogató napsugarak, gyakran úgy érezzük, mintha végtagjaink ólomból volnának. Türelmetlenül várjuk, hogy felhörpinthessük a délelőtti, majd az ebéd utáni kávét, de mindhiába: a levertség menthetetlenül eluralkodik rajtunk és alig várjuk a nap végét. A fáradtság oka összetett, amely azonban leginkább az évszakváltással együttjáró környezeti hőmérsékletingadozásnak köszönhető. Gondoljunk arra, hogy amikor melegebb éghajlatra utazunk, rendkívüli levertség jelentkezik érkezésünk első napjaiban. Aanyagcserénknek, sejtjeinknek alkalmazkodnia kell a megváltozott környezethez; ehhez pedig időre van szükség. Télen több zsiradékból származó kalóriát igényel a szervezetünk, mivel alacsony hőmérsékleten védelmezni kell a sejteteket. Azonban mivel a vitaminigény is magasabb és sokszor kevesebb friss zöldség és gyümölcs kerül asztalunkra, ezért mire a tavasz beköszönt, a vitamin- és ásványianyag-tartalékunk kiürül. Másik jellemző ok, hogy a szervezet a téli évszakban telítődik salakanyagokkal, amely bágyadtság-érzéssel jár együtt.

Mit tehetünk a tavaszi fáradtság leküzdésének érdekében? Először is fontos, hogy ne legyünk türelmetlenek magunkkal szemben. Próbáljunk alkalmazkodni a megváltozott hőmérséklethez: étkezzünk változatosan, növeljük a folyadékbevitelt. Sportoljunk rendszeresen, ha pedig egész évben aktívak voltunk, akkor vegyük le egy kicsit az edzésintenzitást és időtartamot is. Az első tavaszi hetekben próbáljunk inkább csak „átmozgatni” testrészeinket, ne forszírozzuk az edzést. Gyakorlatilag bármilyen sportág választható, egyetlen szempontot érdemes figyelembe venni, hogy örömmel végezzük azt. Érdemes kihasználni a kedvező időjárást, jó választásnak bizonyulhat a kirándulás (hegymászás), a nordic walking, kocogás, futás, vagy labdajátékok. A nordic walking elkezdéséhez például nincs is szükség nagy állóképességre, s a felszerelések is igen könnyen beszerezhetők. Nem csupán a szív- és érrendszerre hat jótékonyan ez a mozgásforma, hanem az irodában töltött órák alatti helytelen és természetellenes testtartás közömbösítésének is hatékony módszere, mivel nem csupán a mozgáskoordinációt fejleszti az ellentétes kar-láb mozdulatokkal, hanem a természetes testtartás felvételében és megtartásában is nagy a szerepe. A hátizomzat megerősítésével csökkenti a munkahelyi stressz okozta váll-nyak-hátizom fájdalmakat.

Természetesen nagyon fontos az öltözet és felszerelés megfelelő megválasztása. A szabadban végzett dinamikus mozgásformák kivitelezéséhez nem szükséges nagyon meleg ruházatot viselni, inkább rétegesen célszerű öltözködni és ha melegünk van, akkor megválni egy-egy ruhadarabtól. Érdemes azonban kezünket, fejünket óvni a széltől. A cipőre mindenképp gondot kell fordítani. Nem túl célszerű a régi tornacipőt előbányászni a szekrény mélyéről, hanem inkább vásároljunk jó minőségű futócipőt. Olyan lábbelire van szükség, amely nem szorítja a lábat szobahőmérsékleten sem. Nők esetében sportmelltartóról is gondoskodni kell. A fokozatosság elvét is fontos betartani, amely mind a sporttal töltött idő, mind az intenzitás esetén igaz. Vagyis eleinte alacsony intenzitáson sportoljunk és a távot fokozatosan növeljük. Majd amikor már a folyamatos, egyórás mozgásig eljutottunk, akkor emelhetjük az iramot is, vagyis a mozgásintenzitást.

A rendszeres mozgáson kívül a tavaszi időszakot érdemes egy 3-7 napos tisztítókúrával kezdeni. Étrendkiegészítésként érdemes vitamin és ásványianyag készítményeket szedni; legjobb, ha olyan kiegészítőt fogyasztunk, amelyik szerves és nem szintetikus formában tárolja a vitaminokat. Ide tartoznak a zöldség és gyümölcskoncentrátumok, alga, stb. A szerves vegyületek felszívódása, hasznosulása lényegesen jobb, mint a szintetikus vitaminoké, amelyeknek sajnos csak töredéke (körülbelül 30 százalék) szívódik fel. Ezért érdemes először is a táplálkozásra figyelni: együnk legalább 25 dkg zöldségfélét, és 25 dkg gyümölcsöt minden nap. Étkezzünk változatosan, mértékletesen. Ha nagy fáradtságot érzünk, akkor nem az a megoldás, hogy újabb kávéval vagy energiaitallal bombázzuk a szervezetünket, mert az csak rövidtávú sikert hoz, 1-2 órával később még jobban elhatalmasodhat rajtunk a bágyadtság. Ebben az időszakban legyünk magunkkal egy kicsit elnézőbbek, aludjunk, pihenjünk többet és együnk minél több természetes ételt.

Medizónából átvéve
http://medizona.hu/test_es_lelek/20100226_tavaszi_faradtsag.aspx?s=rss

Nincsenek megjegyzések: